Achievements

‘Your attitude, not your aptitude will determine your altitude’ : Zig Ziglar

Our Young Achievers , Our Pride

S.No. Date Event Organiser/Venue Participants Result
01 10.11.2016 Colouring Competion on Health & Environment By Jymka Health Club at Allen House School Sanidhya Sinha (Class NA) 1st Position
02 13.11.2016 Karate Competition – 141st jubilee celebration of Sardar Vallabh Bhai Patel By Samadhan Shakti Samajik Sanstha at Khaitan Sports Complex, Sahibabad Chaitanya Singh (Class KG) Gold Medal
03 19.11.2016 1 hour Theme Skating Competition India Book of Records – Modern School Kundli Siraaj Singh (Class KG)Vardaan Gupta (Class KG) Certificate of Appreciation
04 22.11.2016 Challengers Trophy – Skating Competition Poorv Delhi Khel Parisar Aishani Verma(Class NC) Gold Medal
Siraaj Singh (Class KG) Gold Medal
Advay Jain (Class KG) Silver Medal
Aadi Jain (Class KG) Bronze Medal
05 24.01.2017 Republic Inter School Sports Gala 2017- Skating Poorv Delhi Khel Parisar Aishani Verma(Class NC) Certificate of Appreciation
Siraaj Singh (Class KG) Gold Medal
Vardaan Gupta (Class KG) Gold Medal
06 25.01.2017 Republic Inter School Sports Gala 2017- Skating Poorv Delhi Khel Parisar Aannika Gupta (Class NA) Bronze Medal
Naitik Verma (Class NB) Silver Medal
Aishani Verma(Class NC) Gold Medal
Ishat Singh (Class KG) Bronze Medal
Arnav Mathur (Class P1) Gold Medal
07 30.01.2017 All India Karate Championship 2017 Shotoryu Unique Karate Federation of India Aarush Rawat (Class KG) Silver Medal
08 07.07.2017 to 09.07.2017 U.P. State Women Chess Championship Indirapuram Public School, Pratap Vihar, Ghaziabad Chaitanya Singh (Class P1) Certificate of Merit
09 15.07.2017 to 16.07.2017 6th Inter State Karate Championship-2017 World Budo Shotoryu Katare Association U.P. Yuvraj Singh Chauhan (Class NA) Gold Medal
10 16.07.2017 West Utter Pradesh Seiko-Kai Karate Championship-2017 Shito-Ryu Seiko-Kai Karate-Do Hapur Aarush Rawat (Class P1) Silver Medal
11 20.08.2017 Filmy Dancer Dance Competition Filmy Music Production House Avni Chandhok (Class KG-D) Medal of Appreciation
12 10.9.2017 North West Karate Championship Shotoryu Karate Association India Aarush Rawat (Class P1) Bronze Medal
13 12.10.2017 3rd Shaheed Bhagat Singh Karate Championship-2017 Shito-Ryu Karate Sports of India Aarush Rawat (Class P1) Gold Medal
14 14.10.2017 – 15.10.2017 4th Indo Nepal Wado Kai Karate Championship-2017 All India Wado Kai Karate – Do Association Aarush Rawat (Class P1) Silver Medal
15 29.10.2017 NCR Karate Championship-2017 Universal Public School, Preet Vihar, Delhi Aarush Rawat (Class P1) Gold Medal
16 05.11.2017 Open State Roller Skating Championship-2017 Altius Games & Sports Federation of India Alia Gupta (Class P2)
Siraaj Singh (Class P1)
Kavish Baheti (Class P1)
Atharv Dabas (Class P1)
Naitik Sharma (Class KG)
Gold Medal
Gold Medal
Gold Medal
Silver Medal
Silver Medal
17 03.11.2017
05.11.2017
Mamoru Miwa Cup All India Tenshinkan Karate Do Championship JK Public School, Kathua, Jammu Aarush Rawat (Class P1) Gold Medal
18 19.11.2017 Xth All India Universal Challenger’s Karate Trophy – 2017 Universal Martial Arts Academy Aarush Rawat (Class P1) Gold Medal
19 29.11.2017 Handwriting Olympiad 2017-18 Olympiad Team RAGHAV MITTAL (P2)
VANSHIKA DABAS (P2)
KAVYAN DWIVEDI (P2)
3rd Position
2nd Position
1st Position
20 30.11.17 Rendition – 2017 Vishwa Bharti Public School , Crossing Republik, Gzb. AADHAVAN SINGH (P2)
ADITI SHARMA (P2)
AHAM SHARMA (P2)
ALIA GUPTA (P2)
ARNAV MATHUR (P2)
ATUSA AGARWAL (P2)
KAVYAN DWIVEDI (P2)
VANSHIKA DABAS (P2)
Gold Medals
&
a Group Trophy
21 24.12.2017 Skating Competition Rashtriya Swabhimaan Khel Parisar, Pitampura, New Delhi Aishani Verma (Class KG-A) Gold Medal & Silver Medal
22 21.01.2018 1st NCR KKFI Karate Championship -2018 Sec-21 A, Noida Stadium Aishani Verma (Class KG-A)
Ishat Singh (Class P1)
Bronze Medal
Bronze Medal
23 24.01.2018 Open Air Art Competition ‘Hues-2018’ The Modern School, ECNCR (Kundli) Vanshika Dabas (P2) Certificate of Merit (3rd Position)
24 25.01.2018 Inter-school Event ‘PRATIBHA’ Bharat Ram Global School, Indirapuram, Gzb. Sanidhya Sinha (Class KG)
Alia Gupta (Class P2)
Atharv Mishra (Class KG)
Vivaan Wahal (Class KG)
Silver Medal
Silver Medal
Silver Medal
Silver Medal
25 28.01.2018 Abacus Olympiad Championship 2017-18 Abacus Olympiad Team Vivaan Wahal (Class KG D) Trophy of the Event
26 01.02.2018 Euphoria-2018 Vishwa Bharti School, Crossing Republic, Gzb. Yuvraj Singh Chauhan (Class N-A)
Tishika Bejroi (Class N-A)
Khwaish Saraogi (KG-A), Arshit Chauhan (KG-A)
Ruhi Monga (KG-B), Rushal Mehra (KG-B)
Avni Grewal (KG-C), Nirvan Jain(KG-D)
Vivaan Wahal(KG-D), Diya Singh(KG-D)
Kunwar Augustya (KG-D), Avni Chandhok(KG-D)
Atharv Mishra (Class KG-D)
Gold Medal & Group Trophy
Silver Medal & Group Trophy
Bronze Medal & Trophy
27 03.02.2018 – 04.02.2018 Indo Sri Lanka Inter-national Karate Compionship National Public School Rakesh Marg,Nehru Nagar III, Gzb. Aarush Rawat (Class P1) 1st Position
28 04.02.2018 Drawing Competition Icon Inter-national School, Vasundhara, Gzb. Aadhya Gupta (Class KG-A) 2nd Position
29 18.02.2018 Roller Skating Championship-2018 Sector-21A, Noida Stadium Aishani Verma (Class KG-A) Silver Medal
30 14.04.18 -15.04.18 2nd Gaur City Open Tennis Championship 2018 Gaur International School, Gr. Noida Aishani Verma (Class P1-A) 4th Position
31 26.04.18 National Open Roller Skating Championship – 2018 Dr. SPMSP Complex, New Delhi Aishani Verma (Class P1-A) Silver Medal
32 28.04.18 – 29.04.18 14th Kotaka’s Cup National Karate Championship -2018 Talkatora Indoor Stadium, New Delhi Aarush Rawat (Class P2) Gold Medal
33 12.05.18 Inter-school Open Roller Skating Championship -2018 The Modern School, ECNCR, Kundli Anshuman Kumar – (Class P1-C)
Atharv Dabas (Class P2)
Silver Medal
Bronze Medal
34 17.06.18 Skating Vaibhav Sports Management Group Aishani Verma – (Class P1-A) Gold Medal
35 16.06.18 – 17.06.18 Lal Bahadur Shastri Memorial Roller Sports Championship Yamuna Sports Complex Sanidhya Sinha – (Class P1-A) 3 Bronze Medals
36 15.07.18 5th All India Open Invitational Karate Championship 2018 Goju Ryu Karate Do Sports Aarush Rawat – (Class P2) Gold Medal
37 29.07.18 Ghaziabad District Dance Sports Championship-2018 Lions Club Hall, Kavi Nagar, Gzb. Layesha (KG A) Certificate of Appreciation (Second Position)
38 12.08.18 9th National Shotokan Karate Championship-2018 Shotokan Karate Self-Defence Association (India) Aarush Rawat (Class P2) 2 Gold Medals, 1 Bronze Medal
39 25.08.18 3rd Panther Open Roller Skating Championship J.K.G International School, Indirapuram, Gzb. Advik Srivastava (P1-C) Bronze Medal
40 21.08.18 Drawing Competition Media Public School, Sec-4, Vasundhara Monica Gambhir (P1-B), Aadi Jain (P2), Arshit Chauhan (P1-B) 1st Position, 2nd position, 3rd Position
41 31.08.18 to 02.09.18 Roller Skating Championship 2018 Ghaziabad Roller Sports Association Sanidhya Sinha (P1A) 2 Gold Medals
42 02.09.18 Inter-school Karate Championship National Public School, Nehru Nagar, lll, Gzb Aarush Rawat (P2) Gold Medal
43 30.09.18 Uttar Pradesh Traditional Shoto-Kal Karate Do Championship-2018 Traditional Shoto-Kal Karate Association, Uttar Pradesh Aarush Rawat (P2) Gold Medal
44 02.10.18 Inter DOJO Karate Championship Indirapuram Karate School Aarush Rawat (P2) One Gold Medal & one Silver Medal
45 10.10.18 NCR School Sports Fest 2018 School Sports Development & Promotion Foundation Advik Srivastava (P1 C) Gold Medal
46 13.10.18-14.10.18 All India Open Karate Championship Shotoryu Unique Karate Association, India Aarush Rawat (P2) Gold Medal, Trophy & Cash Award

YOU WANT TO KNOW MORE INFORMATION? SEND US A MAIL!